Prace w ogrodzie - poradnik

Jak przerzedzać zawiązki owocowe?

truskawkiJeśli mamy mały sad, składający się z kilku drzewek owocowych, chcielibyśmy co roku zbierać z nich smaczne owoce. Niestety często w przypadku jabłoni, grusz, czy niektórych śliw zdarza się tak, że owocują one naprzemiennie. Dzieje się tak, gdyż drzewa są zbyt osłabione po obfitym owocowaniu i nie są w stanie uformować pąków kwiatowych w kolejnym roku, a także są bardziej podatne na choroby i szkodniki oraz słabiej znoszą przymrozki.

Poza odpowiednią pielęgnacją drzewek owocowych, najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie skutkom przemienności owocowania jest ręczne przerzedzanie zawiązków owocowych w roku, w którym drzewa obficie owocowały. Najlepszą porą na przeprowadzenie tego zabiegu jest koniec czerwca. Należy pamiętać, że przerywanie zawiązków przeprowadza się tylko na gałęziach, na których jest ich zbyt dużo.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Nawożenie i uprawa gleby. Jak to robić prawidłowo?

nawożenie glebyPrawidłowe nawożenie i dbanie o glebę jest bardzo ważne, gdyż od tego zależy jak będą przyjmować się potem nasze rośliny, drzewa, krzewy i warzywa. Dlatego też pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić po zebraniu warzyw i owoców jest usunięcie wszystkich resztek roślin, które leżą jeszcze w ziemi, tzn. liści, naci, spadów z drzew owocowych oraz chwastów. Z części na pewno możemy zrobić kompost, natomiast resztę najlepiej zakopać w ziemi i posypać wapnem.

Kolejnym etapem dbania o ziemię w naszym ogrodzie jest jej odpowiednie nawożenie. Bardzo ważne jest, aby zapewnić glebie odpowiednią ilość wapna, gdyż poprawia to jej właściwości i zmniejsza zakwaszenie. Nawozić powinniśmy zarówno nawozami organicznymi np. obornikiem, jak i mineralnymi, głównie fosforowymi. Pamiętajmy jednak, że nie wolno w tym samym czasie wapnować gleby i nawozić nawozami organicznymi.

Zobacz także