Prace w ogrodzie - poradnik

Jak przechowywać owoce?

jabłkaPrzed zebraniem owoców z naszego ogrodu warto zastanowić się, co dalej chcemy z nimi zrobić. Naturalne jest, że część z nich zjemy od razu, część przeznaczymy na przetwory, natomiast może okazać się, że jakąś ilość będziemy chcieli przechować na zimę. Aby owoce się nie zmarnowały musimy to zrobić zgodnie z pewnymi zasadami. Odpowiednie przygotowanie owoców do przechowywania zaczynamy już na etapie zbiorów. To wtedy powinniśmy rozpocząć ich segregację i odkładać do przechowywania tylko te, które są lekko niedojrzałe, twarde i nie uszkodzone. Jeśli nie zauważymy, że do skrzynki wpadł nam owoc popsuty lub chory to cały nasz zbiór niestety może się zarazić i będziemy musieli go wyrzucić. Owoce najlepiej przechowywać w skrzynkach, w niezbyt wysokiej temperaturze.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić dalie?

Dalie to byliny tworzące podziemne bulwy korzeniowe. Można je uzyskać z nasion. Nasiona dalii wysiewamy w marcu do kuwet lub doniczek. Następnie przykrywamy cienką warstwą gleby, podlewamy i przykrywamy folią. Tak przygotowanym nasionom należy zapewnić temperaturę ok. 20°C. Folię zdejmujemy, gdy dalie wykiełkują i osiągną a wysokość ok. 1 cm. Gdy siewki będą miały 4 listki, przesadzamy je do doniczek. Do ogrodu przenosimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Dalie można także uzyskać z karp kupowanych w sklepach ogrodniczych, co jest metoda łatwiejszą. Przy zakupie karp należy zwrócić uwagę, by każda miała przynajmniej jeden pąk. Karpy dalii sadzimy w glebie na głębokości od 5 do 7 cm od początku do połowy maja. Dalie preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy zapewnić im glebę przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko alkalicznym.

Zobacz także