Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak przechowywać niezimujące byliny?

bylinyWiele roślin, głównie cebulowych należy wykopać jesienią i przechować aż do następnej wiosny, gdyż inaczej są one narażone na uszkodzenia związane z mrozem. Aby nie dopuścić do zniszczenia cebulek, należy przestrzegać kilku zasad. Skrzynki do przechowywania cebul należy umyć dokładnie gorącą woda i osuszyć, aby nie doszło do zakażenia bakteryjnego lub grzybowego. Ważne jest, aby w pomieszczeniu, w który będziemy przechowywać cebule była możliwość przewietrzenia i pozbycia się wilgoci. Istotne jest także, aby zbierać cebule przy suchej i bezdeszczowej pogodzie, a potem osuszyć i oczyścić z ziemi. Wybrane do przechowywania egzemplarze wkładamy do papierowych toreb, nigdy plastikowych. Rożne gatunki mają różne wymagania np. dalię, galtonię i jaskier pełnokwiatowy przechowuje się przesypane piaskiem, ziemią lub torfem, zaś cynobrówkę, acidanterę i mieczyki przechowujemy rozsypane cienką warstwą na drewnianych podestach lub skrzynkach.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także