Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak prawidłowo wykonać przerzedzanie roślin?

Marchew
Jesienią można wysiać marchew wtedy będziemy cieszyć się wcześniej smakiem marchwi.
Zdarza się, że niektóre rośliny, a zwłaszcza warzywa, posiejemy lub posadzimy zbyt gęsto - w efekcie nie mogą prawidłowo się rozwijać. W takiej sytuacji po wzejściu roślin musimy wykonać zabieg przerzedzania, czy też inaczej przerywania. Dzięki temu rośliny uzyskują odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego wzrostu. Zabieg przerzedzania można wykonać kilkakrotnie w miarę jak roślina dorasta. Pierwszy raz wykonujemy ten zabieg, gdy roślina jest już na tyle rozwinięta, że możemy ją chwycić za listki. Wyrwane rośliny możemy wyrzucić, bądź jeśli nie uszkodziliśmy korzeni przesadzić w inne miejsce. Drugi raz przerzedzamy rośliny, gdy są w pełni dojrzałe. Warto wiedzieć, że aby ułatwić sobie pracę warto podlać rośliny 2-3 godziny przed wykonaniem zabiegu przerzedzania.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także