Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak prawidłowo przesadzać kwiaty doniczkowe?

kwiaty doniczkoweNajlepszą porą na przesadzanie kwiatów doniczkowych jest koniec zimy, bądź początek wiosny. Jest to idealny moment, gdyż jest to okres poprzedzający ich intensywny wzrost. Przesadzając roślinę warto pamiętać o odpowiedniej ziemi dobranej do rodzaju kwiatów, a ponadto przepuszczalnej i nieubitej. Ważne jest też aby podlać rośliny na kilka godzin przed planowanym przesadzaniem. Kolejną ważną czynnością jest drenaż, gdyż chroni on roślinę przed negatywnymi skutkami zbyt dużego podlania jej. Aby dobrze przygotować drenaż należy na dno doniczki wysypać 1-2 cm keramzytu. Gdy przygotujemy już doniczkę, możemy rozpocząć przesadzanie kwiatów. Po wyjęciu kwiatów należy usunąć martwe i połamane korzenie i włożyć do przygotowanej donicy. Następnie obficie podlewamy je wodą i trzymamy z dala od przeciągów i mocno nasłonecznionych miejsc.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także