Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak prawidłowo podlewać rośliny?

podlewaniePodlewanie to bardzo ważna czynność, którą należy prawidłowo wykonywać, aby nasz ogród wyglądał pięknie. Każdy kto ma ogródek powinien pamiętać, że w okresach suszy należy podlewać wszystkie rośliny. Oczywiście w pierwszej kolejności podlewamy te, które są mniej na nią odporne. Bardzo ważna jest zarówno pora podlewania, częstotliwość, jakość wody, zraszanie roślin, jak również sposób podlewania.

Najlepszą porą na podlewanie roślin jest wieczór, gdyż woda przez noc mniej paruje i ma czas na wchłonięcie się w ziemię. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od temperatury, wiatrów oraz nasłonecznienia. Należy podlewać rośliny dość rzadko, ale tak aby ziemia wokół nich była wilgotna na kilkanaście centymetrów w głąb. Sposób podlewania jest również bardzo ważny. Podlewanie obfite nie oznacza wylania połowy konewki wody naraz, tylko powtórzenie czynności kilka razy, Najlepiej jest podlać szybkim strumieniem po kolei wszystkie rośliny, a potem to powtórzyć. Młode rośliny powinniśmy podlewać cienkim i słabym strumieniem, aby ich nie uszkodzić. Do podlewania najlepiej nadaje się woda deszczowa lub ze stawu. Najgorsza jest woda z kranu i studni.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także