Szkodniki - poradnik

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu zimowego?

ogród zimowyOgród zimowy to świetne miejsce do wylęgania się różnych chorób i szkodników, ponieważ panuje tam duża wilgotność powietrza, jest ciepło, mnóstwo roślin oraz brak naturalnych wrogów. Ważne jest, aby zwłaszcza w oranżeriach bardzo dbać o rośliny i nie dopuścić do rozwinięcia się jakiś chorób, gdyż bardzo ciężko je potem wyplenić. Należy pamiętać, że regularne nawożenie, podlewanie roślin sprawia, że są one silniejsze, a co za tym idzie bardziej odporne na wszelkie szkodniki czy choroby. Jeśli już zalegną nam się robaki lub jakaś roślina zachoruje ważne jest, aby jak najszybciej usunąć zarażone pędy, tak by pozostałe rośliny się nie zaraziły. Można również użyć chemicznych substancji i opryskać nimi rośliny, ale należy potem wywietrzyć porządnie oranżerię i przez kilka dni z niej nie korzystać.

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Zobacz także