Szkodniki - poradnik

Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej?

stonka ziemniaczanaStonka ziemniaczana jest jednym z najpopularniejszych szkodników. Zaczyna pojawiać się już na wiosnę, natomiast największy jej wysyp  przypada na okres kwitnienia bzu czarnego i jaśminu.
Do pozbycia się stonki używamy preparatów chemicznych bądź ekologicznych. W przypadku tych drugich wyróżniamy dwa rodzaje: wyciągi roślinne i mikroorganizmy. Jednym ze skuteczniejszych preparatów roślinnych jest ekstrakt kwasu chryzantemowego. Jest to środek bardzo czuły na temperaturę dlatego stosuje się go nocą bądź przy dużym zachmurzeniu. Bardzo ważne jest, aby środek był rozprowadzony dokładnie. Innym polecanym i działającym w podobnym sposób preparatem jest retenon. W przypadku tego  insektycydu ważną rzeczą jest fakt, iż dłużej pozostaje w ziemi i jest dobrze tolerowany przez pszczoły. Jego największą wadą jest to, że jest toksyczny dla ludzi i zwierząt dlatego trzeba go bardzo ostrożnie używać.
Ponadto w sprzedaży dostępne są również takie środki jak oleje parafinowe, szare mydło oraz sole potasowe, stosuje się je jednak na dużo mniejszą skalę. Nadal do najpopularniejszych środków zwalczania stonki należą preparaty chemiczne.

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Zobacz także