Szkodniki - poradnik

Jak pozbyć się ślimaków?

ślimak w ogrodzieŚlimaki nie są zbytnio pożądane w ogródkach, gdyż podgryzają liście oraz zjadają kiełkujące młode rośliny. Naturalnym wrogiem ślimaków są ptaki, jeże, ropuchy czy jaszczurki. Niestety jeśli zdążą się one mocniej rozmnożyć to nawet pożyteczne zwierzęta nie są w stanie ograniczyć ich liczebności.
Ślimaki występują na ogół w dwóch odmianach z muszlą i nagie. Te pierwsze możemy chociażby zebrać i wynieść poza obszar naszego ogrodu. Niestety ze ślimakami nagimi nie będzie już tak prosto, gdyż w dzień ukrywają się a wychodzą dopiero wieczorem. Aby się ich pozbyć musimy zwabiać je w jedno miejsce, a potem niszczyć. W tym celu najprościej jest wyłożyć na mokrą ziemię wilgotne szmaty, papę, bądź liście kapusty i stworzyć im w ten sposób ulubione warunki do ukrycia się na dzień, a potem zebrać je i zniszczyć. Możemy również zasadzić roślinę-pułapkę np. bieluń dziędzierzawę, która wabi ślimaki.

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Zobacz także