Pielęgnacja roślin - poradnik
Jak pozbyć się mrówek?
Mrówki są owadami należącymi do rzędu błonkówek. Mają smukłe ciało z dużą głową i wyraźnie segmentowanym odwłokiem. Na głowie mają długie, załamane czułki. Są to bardzo pospolite owady występujące powszechnie w Polsce. U nas żyje ich aż 103 gatunki.
Ich działalność w ogrodzie jest rozmaita, w większości jednak szkodliwa. Mrówki, które żyją w glebie i w niej zakładają swoje gniazda potrafią bardzo przesuszyć podłoże. Inne gatunki potrafią niszczyć pąki kwiatowe oraz kwiaty roślin wydzielających nektar. Ponieważ dostęp do słodkiej cieczy jest utrudniony, mrówki wygryzają dziury lub całkiem niszczą okrywy kwiatowe i płatki, by się do niej dostać. Owady te potrafią także żywić się soczystymi, młodymi pędami roślin w czasie suszy. Mrówki występują masowo w ogrodach, dlatego szkody przez nie wyrządzone są często bardzo widoczne i dotkliwe dla ogrodników.
Mrówki w poszukiwaniu pokarmu często dostają się także od pomieszczeń gdzie zanieczyszczają żywność. Ich aktywność zaczyna się gdy temperatura powietrza przekroczy 10°C.
Aby pozbyć się tych szkodników, należy zlokalizować ich gniazdo i w jego pobliżu oraz w samym gnieździe zastosować płynne lub pyliste preparaty chemiczne. Preparaty w granulatach można także wysypać na ścieżkach, po których poruszają się owady, wtedy same zaniosą truciznę do gniazda.
mrówki w ogrodzie, mrówki w ogrodzie zwalczanie, mrówki w ogrodzie jak się ich pozbyć, jak pozbyć się mrówek
Jak uprawiać kabaczek?

warzywa, warzywa w ogrodzie, dyniowate, kabaczek uprawa, kabaczek pielęgnacja, kabaczek a cukinia
Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.
Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie
Zobacz także