Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pozbyć się mrówek?

mrówki w ogrodzieMrówki są owadami należącymi do rzędu błonkówek. Mają smukłe ciało z dużą głową i wyraźnie segmentowanym odwłokiem. Na głowie mają długie, załamane czułki. Są to bardzo pospolite owady występujące powszechnie w Polsce. U nas żyje ich aż 103 gatunki.

Ich działalność w ogrodzie jest rozmaita, w większości jednak szkodliwa. Mrówki, które żyją w glebie i w niej zakładają swoje gniazda potrafią bardzo przesuszyć podłoże. Inne gatunki potrafią niszczyć pąki kwiatowe oraz kwiaty roślin wydzielających nektar. Ponieważ dostęp do słodkiej cieczy jest utrudniony, mrówki wygryzają dziury lub całkiem niszczą okrywy kwiatowe i płatki, by się do niej dostać. Owady te potrafią także żywić się soczystymi, młodymi pędami roślin w czasie suszy. Mrówki występują masowo w ogrodach, dlatego szkody przez nie wyrządzone są często bardzo widoczne i dotkliwe dla ogrodników.

Mrówki w poszukiwaniu pokarmu często dostają się także od pomieszczeń gdzie zanieczyszczają żywność. Ich aktywność zaczyna się gdy temperatura powietrza przekroczy 10°C.

Aby pozbyć się tych szkodników, należy zlokalizować ich gniazdo i w jego pobliżu oraz w samym gnieździe zastosować płynne lub pyliste preparaty chemiczne. Preparaty w granulatach można także wysypać na ścieżkach, po których poruszają się owady, wtedy same zaniosą truciznę do gniazda.

 

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także