Szkodniki - poradnik

Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

kret w ogrodzieKret mimo, iż wydaje się być miłym zwierzątkiem w naszym ogrodzie jest uciążliwym szkodnikiem. Nie dość, że tunele które drąży wysuszają ziemię, to dodatkowo przy ich tworzeniu często uszkadza korzenie roślin. Kolejnym problemem są kopce, które wyrastają w naszym ogrodzie oraz fakt, że masowo zjada on dżdżownice. Aby tego wszystkiego uniknąć można zawczasu zabezpieczyć się przed nim chociażby poprzez zasadzenie na granicy działki silnie pachnących roślin, np. aksamitki, bazylii czy łobody, których kret bardzo nie lubi. Kolejnym sposobem jest samodzielne przygotowanie i zamontowanie odstraszaczy kretów tj. drewniane bądź blaszane kołatki poruszane przez wiatr, plastikowe lub szklane butelki zakopane w ziemi po szyjkę, czy też rozmaite wiatraczki. Wszystkie te urządzenia pod wpływem wiatru wydają praktycznie niesłyszalne dla nas gwizdy, które jednak odstraszają nieproszonych gości. Na rynku dostępne są też gotowe odstraszacze na baterie, które również emitują ciche gwizdy i piski. Pamiętać należy, że trzeba je wbić w kopce kretów ponad korytarzami.
Oczywiście są również dostępne pułapki na krety, środki toksyczne, które powodują jednak, że po ich użyciu przez dwa tygodnie nie można spożyć nic z własnego ogrodu, a także łagodne środki chemiczne, czyli tzw. odstraszacze zapachowe.

Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin wodnych?

rośliny wodneRośliny wodne, tak samo jak wszystkie inne, niestety również mogą zachorować lub mogą je dopaść szkodniki. Niestety z racji ich środowiska życia, czyli oczka wodnego walka jest dość ciężka, gdyż nie możemy użyć środków chemicznych. Są one trujące i niekorzystnie wpływają na zwierzęta mieszkające w oczku i pozostałe rośliny, które uprawiamy. W takiej sytuacji mamy dostępne głównie trzy sposoby: mechaniczny, biologiczny i zastosowanie biopreparatów. Sposób mechaniczny ma na celu usunięcie chorych części lub całych roślin oraz ręczne usunięcie szkodników. Sposób biologiczny natomiast polega na takim przygotowaniu środowiska wodnego, aby rozwijali się naturalni wrogowie szkodników. Odpowiednie warunki są bardzo ważne też dlatego, że silne i dobrze rozwijające się rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Dżdżownice w ogrodzie. Co nam dają?

dżdżownica ziemnaDżdżownice w ogrodzie są bardzo przydatne, dlatego warto zadbać aby się w nim pojawiły. Dzięki temu, że dżdżownice drążą chodniki w ziemi, powstają w niej wolne przestrzenie. Sprawia to, że gleba jest lepiej napowietrzona i łatwiej przyjmuje wodę, co ułatwia wzrost. Warto też wiedzieć, że przy pomocy dżdżownic możemy sprawdzić żyzność naszej gleby. W tym celu wykopujemy szpadlem bryłę ziemi i sprawdzamy ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli okaże się, że jest mniej niż 6 sztuk to jest to sygnał, że należy dodać do gleby materii organicznej, uzupełniając w ten sposób o składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że aby dżdżownice mogły swobodnie żyć w naszej ziemi,       powinniśmy ograniczyć używania nawozów sztucznych na powierzchni trawnika, gdyż to zabija te pożyteczne zwierzątka.

Zobacz także