Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak powinien być położony ogród zimowy?

ogród zimowyWażne jest jego usytuowanie względem stron świata. Wcześniejsze przemyślenie tej kwestii pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pozostałych pomieszczeń. Położenie ogrodu powinno być odpowiednie dla jego funkcji. Dla ogrodu zorientowanego w jednym kierunku najlepsza będzie dobrze nasłoneczniona strona południowa, dla wersji narożnikowych - strona południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Właściwe położenie ogrodu ułatwia prawidłowy rozwój roślin.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jak zbudować domek na narzędzia?

domek na narzędziaDomek na narzędzia w ogrodzie, to najlepsze miejsce do ich bezpiecznego i prawidłowego przechowywania. Gotowe domki z drewna można nabyć w marketach budowlanych lub zakupić tam gotową konstrukcję do samodzielnego montażu. Można też pokusić się o samodzielne postawienie domku z drewna lub wybudowanie go z cegieł , czy pustaków. Drewno na domek należy zamówić w tartaku, po czym trzeba je dokładnie zaimpregnować. Fundament pod drewniany domek nie musi być bardzo głęboki i solidny, jednak warto go wykopać, gdyż konstrukcja może się rozejść. W przypadku domków murowanych fundament powinien być już solidniejszy i zaizolowany przeciwwilgociowo. Dach – najlepiej jeśli będzie spadzisty, gdyż wówczas nie będzie zalegał na nim śnieg. Dla domku murowanego powinien on wspierać się na porządnej konstrukcji z belek stropowych. Zewnętrzny wygląd domku powinien współgrać z całością ogrodu i wtapiać się w istniejącą na działce architekturę.

Zobacz także