Oczka wodne - poradnik

Jak poprawić wodę w oczku wodnym?

oczko wodneKiedy już zamontowaliśmy nasze oczko wodne i napełniliśmy je wodą musimy teraz uzbroić się nieco w cierpliwość i obserwować. Jeśli zauważymy, że woda w oczku jest mętna to nie musimy od razu się tym martwić. W pierwszych dniach taki efekt jest dość normalny i powinniśmy poczekać aż woda sama, naturalnie się oczyści dzięki roślinom, które posadziliśmy w oczku. Jedyne co możemy wykonać to zdjąć kożuch, który pojawi się na wierzchniej warstwie wody. Pamiętajmy, że nie należy wymieniać w tym czasie wody. Bardzo ważna jest też zasada, że jeśli chcemy mieć w zbiorniku ryby, to nie powinniśmy ich wpuszczać wcześniej niż 1-2 tygodnie po wlaniu wody. Jeśli zrobimy testy wody i okaże się, że pewnych ważnych składników nam brakuje, lub woda zawiera np. dużą ilość chloru możemy zastosować różnego rodzaju preparaty, które pozwolą nam na otrzymanie prawidłowego odczynu wody. Na rynku są dostępne preparaty do neutralizacji chloru, uzdatniania wody, tak aby była odpowiednio czysta dla ryb, czy nie powstawały w niej glony.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także