Prace w ogrodzie - poradnik

Jak podlewać rośliny w okresie jesienno-zimowym?

iglakiMimo tego że lato się kończy nie możemy zapomnieć o podlewaniu roślin w naszym ogrodzie. Jeśli nie przygotujemy odpowiednio gleby do zimy może skutkować to opadaniem i brunatnieniem liści. Najbardziej narażone są rośliny zimozielone, które w okresach cieplejszych otwierają aparaty szparkowe. Przez nie paruje woda, a z gleby nie mogą jej pobrać, gdyż jest zamarznięta. Należy zatem zadbać, by głębsze, niezamarzające warstwy podłoża były odpowiednio wilgotne. Aby to osiągnąć, po opadnięciu liści, ale przed nadejściem mrozów, czyli w okolicach przełomu października i listopada należy przez kilka godzin podlewać koronę rośliny. Woda powinna dotrzeć na głębokość 40 cm. Aby zapobiec zamarzaniu gleby w zimie można dobrze wyściółkować korą miejsce pod roślinami.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także