Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować zielistkę?

zielistkaZielistka (Chlorophytum) jest przedstawicielem rodziny szparagowatych. Większość z roślin zaliczanych do tej rodziny, w tym zielistka, to byliny rosnące w tropikalnych obszarach Azji, Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Gatunek Chlorophytum comosum, czyli zielistka Sternberga,jest bardzo popularną rośliną doniczkową, chętnie uprawianą ze względu na swój ozdobny wygląd. Z jednego kłącza wyrastają długie, wąskie, mieczowate liście z białą pręgą na środku. Wiosną i latem zielistka wypuszcza bezlistne pędy, na końcu których znajduje się kwiatostan złożony z wielu drobnych, białych kwiatków. Roślina osiąga ok. 50 cm średnicy i wysokości tworząc charakterystyczne rozety z tendencją do zwisania. Ma dość szybkie tempo wzrostu.

Pielęgnacja zielistki

Zielistka preferuje sporą ilość światła. Należy jednak unikać stawiania jej na zbyt nasłonecznionym parapecie, gdyż liście mogą ulec uszkodzeniu. Roślina potrafi łatwo przystosować się do złych warunków świetlnych i w miejscu dobrze nasłonecznionym jej liście przyjmują nieco jaśniejszą barwę, natomiast w mniej oświetlonym miejscu stają się bardziej zielone.

Zielistka najlepiej czuje się w przedziale temperatur między 15 a 18?C. Jednak w temperaturze pokojowej też będzie dobrze rosnąć.

Zielistkę należy obficie podlewać w okresie letnim natomiast w zimie powinno się je nieco ograniczyć. Krótkotrwałe przesuszenie gleby powoduje przyspieszenie kwitnienia i wypuszczania nowych pędów. Ważne jest, aby pamiętać o zraszaniu liści, inaczej ich końce będą zasychać. Zielistkę sadzimy w uniwersalnej mieszance ziemi ogrodowej.

Roślina ta najlepiej prezentuje się w wiszącej doniczce, dzięki temu, że ma odpowiednio dużo miejsca może wypuścić liście z każdej strony, co czyni ją niezwykle dekoracyjną. Aby osiągnąć najbardziej ozdobny efekt, należy pamiętać o częstym podcinaniu uschniętych liści, których obecność psuje wygląd każdej rośliny.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także