Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować trawnik wiosną?

trawnikWiosenną pielęgnację trawnika rozpoczynamy jak śnieg stopnieje, a ziemia się rozmrozi i obeschnie. W pierwszej kolejności usuwamy pozostałe zeschnięte liście, gałązki i resztki suchej trawy. Następnie – jeśli nie zrobiliśmy tego na jesieni – zabieramy się za skoszenie trawy, po czym wygrabiamy skoszoną trawę i usuwamy obumarły mech, by umożliwić dopływ powietrza do gleby.
Jeżeli zauważymy na naszym trawniku wgłębienia, w których zatrzymuje się woda oznacza to, że ziemia nie jest odpowiednio zwięzła. W takiej sytuacji musimy w tym miejscu odwodnić glebę poprzez nacięcie trzech boków prostokąta i wzruszeniu płata ziemi na głębokości około 10 cm i nie odwracając go zmieszania z piaskiem w proporcji 1:1. Przy starszych trawnikach posypujemy jego powierzchnię gruboziarnistym piaskiem. Po wykonaniu tych zabiegów trawnik wałujemy i obficie podlewamy.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także