Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować trawnik latem?

trawnik latemTo jak nasz trawnik będzie wyglądał latem zależy głównie od naszych starań i możliwości. Jest to okres, w którym nie możemy zapomnieć o 4 najważniejszych rzeczach: koszeniu, podlewaniu, nawożeniu i odchwaszczaniu. Koszenie powinniśmy robić regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, gdyż dzięki temu nasz trawnik będzie miał odpowiednią wysokość. Pamiętajmy też, że nie należy kosić go zbyt krótko, ponieważ przy braku odpowiedniego nawożenia nasza trawa przestaje chronić korzenie. Kolejną rzeczą jest systematyczne podlewanie. Aby ułatwić sobie tę czynność najlepiej zamontować automatyczny system nawadniania, który tylko odpowiednio nastawiamy w zależności od pogody. Jeśli nie możemy sobie na niego pozwolić pamiętajmy, że latem nasz trawnik potrzebuje bardzo regularnego nawadniania, aby zbytnio się nie wysuszył.  Następnym ważnym elementem pielęgnacji trawnika w lecie jest nawożenie. Warto zakupić gotowe mieszanki ogrodnicze, które zawierają zbilansowane składniki odżywcze odpowiednie dla naszej darni. Należy pamiętać, że nawóz rozsiewamy równo, tak żeby nie powstawały pasy i łaty. Ostatnią, ale równie ważną sprawą jest odchwaszczanie. Możemy zrobić to poprzez wykopanie chwastu wraz z korzeniami lub użycie preparatu na chwasty. Pamiętajmy, że podczas opryskiwania trawnika środkiem na chwasty powinniśmy zadbać o rośliny znajdujące się obok i zasłonić je chociażby folią.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także