Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Zakładanie trawnika
Pielęgnowanie trawnika w okresie jesiennym i wczesnozimowym jest bardzo istotne, gdyż konsekwencje nie zrobienia tego będą widoczne na wiosnę kiedy zejdą pierwsze śniegi.
Jednym z głównym zabiegów w tym właśnie okresie jest regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów
i opadłych liści, gdyż utrudniają one dostęp promieni słonecznych do trawy. Usunąć je możemy przy pomocy grabi ogrodowych bądź specjalnej dmuchawy. W okresie jesienno-zimowym nie powinniśmy też zapominać o usuwaniu chwastów. Istotnym elementem pielęgnacji trawnika w tym okresie jest również wykonanie zabiegów aeracji tzn. napowietrzania poprzez nakłuwanie ziemi aeratorem bądź grabiami ogrodowymi i wertykulacji, czyli płytkiego i pionowego nacinania darni.  Warto wiedzieć, że nawet w okresie jesienno-zimowym, jeśli nie ma mrozów możemy trawnik przycinać. Dzięki temu utrzymamy go w ładnym i prawidłowym kształcie aż do wiosny.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także