Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować róże?

różaWbrew obiegowej opinii pielęgnacja róż nie musi być trudna. Cięcie i formowanie tych roślin można sobie ułatwić stosując odpowiednie techniki, a szkodnikom można zapobiec sadząc odporne odmiany lub interweniując od razu po zauważeniu objawów ich działalności.

Oto krótki przewodnik, jak mieć piękne róże bez dużego wysiłku.

Kupujemy róże

 • Sadzonki róż w doniczkach można kupić przez cały rok. Są produkowane w gruncie, a przed sprzedażą sadzone do doniczek. Dzięki temu można je obejrzeć ulistnione i kwitnące. Można je sadzić przez cały rok.
 • Sadzonki z gruntu są do kupienia od października do marca, produkowane są bezpośrednio w gruncie, a jesienią wykopywane do sprzedaży. Muszą być posadzone na miejsce stałe zaraz po zakupieniu, gdyż inaczej korzenie będą narażone na wyschnięcie.

 

Cięcie i formowanie

Podobnie jak w przypadku innych krzewów należy usuwać wszystkie uszkodzone i suche pędy. Należy tez prześwietlać wnętrza krzewów - jeśli nie jest to konieczne, zabieg ten nie musi być wykonywany co roku.

 • Róże okrywowe - przycinamy je na wiosnę, tylko jeśli nadmiernie się rozrosną lub zdeformują. Sekatorem usuwamy pędy sterczące do góry lub zbytnio zagęszczające krzew.
 • Róże wielokwiatowe i wielkokwiatowe - wczesną wiosną należy przeprowadzić jedno cięcie. Wszystkie pędy należy ściąć na wysokości 15-20 cm. Jeśli róże są narażone na wiatry, można skrócić pędy przed zimą, aby zapobiec ich połamaniu, następnie dokończyć cięcie wiosną.
 • Róże parkowe - wymagają cięcia tylko raz w roku. W pierwszym i drugim roku po posadzeniu można skrócić o jedną trzecią najdłuższe pędy, aby pobudzić je do rozkrzewienia się. Róże miniaturowe najlepiej ciąć późną wiosną, gdy nie ma już przymrozków. Duże krzewy wymagają cięcia co dwa lata, późną jesienią lub wczesną wiosną. Należy usunąć także przyrosty, które deformują bryłę rośliny.

Choroby i szkodniki róż

 • Mszyce żerują na pąkach kwiatowych i młodych pędach. Powodują zaburzenia wzrostu i deformacje rośliny. Aby się ich pozbyć, należy zastosować insektycyd ogólny. Jeśli kolonie są małe można zbierać je ręcznie.
 • Czarna plamistość liści to częsta choroba grzybowa. Liście zarażone przedwcześnie opadają. Aby ograniczyć rozwój choroby, należy palić porażone liście i pędy, a zimą opryskać krzewy preparatem opartym na oleju parafinowym. Wczesną wiosną należy zastosować fungicyd siarkowy.
 • Gąsienice wygryzają w liściach nieregularne dziury. Można zbierać je ręcznie lub zwalczać za pomocą insektycydu.
 • Zamieranie pędów bez wyraźnego powodu może być spowodowane przemarznięciem rośliny, podtopieniem lub niedożywieniem. Należy nawieźć rośliny wiosną i latem, wyciąć chore pędy, a następnej wiosny dobrze wyściółkować.
 • Rdza to pojawiające się dolnej stronie liści pomarańczowe skupiska zarodników, które powodują opadanie liści. Atakuje w ciepłe i wilgotne lata. Aby walczyć z tą chorobą, należy opryskać róże preparatem zawierającym myklobutanil.
 • Mączniak prawdziwy powoduje powstanie biało-szarego nalotu na liściach i pąkach oraz opadanie liści. Choroba może być oznaką przesuszenia lub niedożywienia roślin. Aby zapobiec jej rozprzestrzenieniu, należy opryskać róże preparatem siarkowym. Dobrze jest też nawieźć rośliny i regularnie je podlewać, a wiosną dobrze wyściółkować.

 

 

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także