Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować piwonie?

piwonia krzewiastaPiwonie są to piękne rośliny krzewiaste, które na pewno ozdobią nasz ogród. Wybierając jednak dla nich miejsce, powinniśmy dobrze się zastanowić, ponieważ nie lubią one przesadzania. Przeprowadzka może spowodować, że piwonie nie zakwitną przez dwa, a nawet trzy lata. Do uprawy najlepiej wybrać im miejsce, w którym jest lekki cień, a słońce świeci jedynie przez trzy, cztery godziny dziennie. Podłoże powinno być żyzne, gliniasto-piaszczyste, wilgotne i próchnicze. Piwonie najlepiej jest sadzić na przełomie sierpnia i września, lecz nie później niż 20 września. Kwiaty te wystarczy nawieźć tylko w momencie sadzenia, najlepiej kompostem. Później nie wymagają już dodatkowego nawożenia. Ziemię wokół piwonii należy wyściółkować, najlepiej korą. Zabieg ten spowoduje, że gleba będzie utrzymywać odpowiednią wilgotność.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także