Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować pelargonie?

pelargoniePelargonie należą do najpopularniejszych i najprostszych w uprawie i pielęgnacji roślin. Są one jednak bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego rzadko występując w ogrodzie, a częściej możemy spotkać je w balkonowych skrzynkach. Pelargonie sadzimy w drugiej połowie maja, kiedy temperatura jest już dość wysoka, aby roślina nie przemarzła. Rośliny te dobrze czują się w miejscach nasłonecznionych, z dobrą cyrkulacją powietrza. Wymagają intensywnego podlewania zwłaszcza w okresie letnim. Ważne jest aby robić to tylko rano, a w ostateczności w ciągu dnia. Podlewanie wieczorem może doprowadzić do rozwoju grzybów. Pelargonie najlepiej czują się w ziemi mieszanej: kompost + torf. Do najczęstszych szkodników tych roślin zaliczamy: mszyce, pędziorki i mączliki.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także