Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować paprotkę?

paproćJest to jedna z najbardziej popularnych roślin,  jaka pojawia się w naszych domach. Swoją popularność zyskała dzięki swoim właściwościom i atrakcyjnemu wyglądowi. Bardzo bujne liście paproci oczyszczają powietrze z toksyn, a także poprawiają w domu mikroklimat. Paprocie lubią miejsca półcieniste, z dala od kaloryferów i dużego natężenia słońca. Powinno też być dość przewiewnie, bądź często wietrzone. Przy uprawie paproci ważne jest też, aby dbać o wilgotność powietrza i zraszać ją wodą bądź postawić niedaleko nawilżacza powietrza jeśli posiadamy taki w domu. Paproć nawozimy średnio co 2 -3 tygodnie, nawozem płynnym do roślin doniczkowych.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także