Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować palmy?

zdjęcie 1Palmy są to rośliny, które mają szerokie grono zwolenników, mimo iż ich pielęgnacja jest dość wymagająca. Sadząc je powinniśmy pamiętać, że preferują one pomieszczenia ciepłe i słoneczne, ale w upały należy je na jakiś czas przenieść do cienia. Przy pielęgnacji palm ważne jest też ich regularne i umiarkowane podlewanie i utrzymywanie w miarę stałej wilgotności podłoża, a także częste zmywanie i zraszanie liści. W okresie wiosenno-letnim palmy podlewamy dość obficie, jeśli są wysokie temperatury, natomiast w okresie jesienno-zimowym ograniczamy ilość wody. Należy również pamiętać, że palmy lubią świeże i wilgotne powietrze, dlatego warto wynosić je do ogrodu lub na taras. W zimie natomiast musimy zapewnić im temperaturę na poziomie 18oC, nie niższą.

Kiedy i jak wysiewać rośliny dwuletnie?

bratkiRośliny dwuletnie to takie, które mają cykl uprawy trwający dwa lata. Po pierwszym roku wytwarzają siewki i liście zaś w drugim kwitną i owocują. Rośliny dwuletnie należy zacząć wysiewać od maja. Gatunki, które można wysiewać najwcześniej to goździki brodate, lak pachnący oraz stokrotka pospolita. Trochę później (od czerwca) zaczynamy wysiew prawoślazu różowego, dziewanny pospolitej, niezapominajki i dzwonka ogrodowego. Do końca sierpnia należy zakończyć wysiew, by przed zimą siewki zdążyły dobrze się ukorzenić.
Bratki wysiewamy na początku lipca, jeśli chcemy aby zakwitły jesienią tego samego roku (kwitnienie jesienne), natomiast wysiewając je na początku sierpnia, otrzymamy kwiaty wiosną następnego roku. Aby nasiona dobrze się czuły, należy wysiewać je w kuwetach wypełnionych dobrym podłożem lub na rozsadniku. Należy pamiętać o przerywaniu zbyt gęstych wschodów.

Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe?

Dalie
Rośliny cebulowe wrażliwe na zimno i kwitnące latem czyli mieczyki, dalie i begonie należy sadzić od kwietnia do maja. Szafran, zimowit jesienny, merenderę oraz inne rośliny cebulowe kwitnące późną jesienią sadzimy od sierpnia do września. Te gatunki, które kwitną na wiosnę należy sadzić od sierpnia do października. Podłoże, do którego będziemy sadzić cebule powinno mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy i być piaszczysto-gliniaste, a także bogate w próchnicę. Oczywiście należy zwrócić uwagę na szczególne wymagania niektórych gatunków względem podłoża, np. tulipany sadzimy w glebie żyznej o odczynie obojętnym natomiast lilie wymagają podłoża próchniczego, wilgotnego o odczynie lekko kwaśnym. Pamiętajmy, aby sadzić cebule do gleby piętką do dołu a pąkiem go góry. Umieszczamy je nieregularnie w wykopanych dołkach, aby uzyskać naturalny wygląd rabaty.

Zobacz także