Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować narcyzy?

Narcyzy
Narcyzy to jedne z bardziej popularnych kwiatów, które możemy spotkać w naszych ogrodach. Na pewno wpływ na to ma ich długie kwitnięcie, które trwa od marca do maja oraz szerokie zastosowanie. Narcyzy świetnie nadają się na rabaty, wczesne nasadzenia, ogrody skalne czy do uprawy na kwiaty cięte. Najlepszą porą na sadzenie tych pięknych kwiatów jest okres od początku sierpnia do połowy września. Preferują one miejsca słoneczne, choć przyjmą się również w półcieniu. W stosunku do gleby nie mają szczególnych wymagań, wystarczy aby była przepuszczalna, wilgotna  i o obojętnym odczynie. Narcyzom dobrze robi, jeśli po posadzeniu ziemię wokół nich wyściółkujemy torfem, słomą lub trocinami. Ważne jest też, aby po zimie obficie je podlać.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także