Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować lawendę?

lawendaLawenda jest półkrzewem, który ma bardzo długi okres kwitnienia, bo aż od czerwca do października. Jej piękne fioletowe kwiaty i cudowny zapach na pewno będą ozdobą naszego ogrodu. Mimo iż pochodzi ona z krajów o ciepłym klimacie jest bardzo odporna na mróz, dzięki swoim głęboko osadzonym korzeniom. Lawendę siejemy wczesną wiosną najlepiej w miejscu nasłonecznionym z glebą bogatą w wapń. Ważne jest, aby nie sadzić jej w pobliżu wrzosów
i iglaków, gdyż nie lubi ona kwaśnego podłoża, które sprzyja właśnie tym roślinom. Lawendę przycinamy na jesieni po to by zachowała swoją zwartą i gęstą formę. Przed zimą należy wykonać ściółkowanie za pomocą słomy, trocin bądź liści.
Warto wiedzieć, że lawendę możemy stosować w kuchni w postaci suszonej – łodyga lub świeże liście np. dodając jej do marynat czy jako przyprawę do mięsa na grilla.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także