Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować krzewy?

krzewy iglasteRegularnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne zapewniają schludny i efektowny wygląd naszemu ogrodowi. Jednak jeśli brak nam czasu, należy skoncentrować się na odchwaszczaniu i podlewaniu nowo posadzonych roślin.

Odchwaszczanie

Tworząc nową grupę krzewów, należy pamiętać o odchwaszczeniu gruntu przed posadzeniem nowych roślin. Rozwój chwastów można także ograniczyć ścieląc na nowy zagon folię z otworami na rośliny lub używając ściółki organicznej. Usuwanie chwastów między krzewami zajmuje mniej czasu, gdy wykorzystamy doglebowy herbicyd zawierający dichlobenil. Pozostając w glebie kilka miesięcy, preparat niszczy wschodzące siewki wieloletnich chwastów. Jeśli jednak obok krzewów mamy posadzone także ozdobne rośliny zielne, to herbicyd zniszczy je także. W takiej sytuacji należy zastosować preparat zawierający glifosat, który wchłania się przez liście. Resztę roślin można przed nim ochronić zakrywając folią. Ponieważ glifosat rozkłada się w glebie, już po trzech tygodniach można sadzić nowe rośliny.

Nawadnianie i nawożenie

Nowo posadzone rośliny wymagają silnego podlewania, aby odpowiednio wykształcić system korzeniowy. Starsze zaś potrzebują podlewania podczas suszy. Podlewajmy po zmroku, kiedy temperatura jest niższa, dzięki temu unikniemy szybkiego parowania wody z gleby. Warto połączyć nawadnianie z nawożeniem. Nawozy rozpuszczone w wodzie są lepiej przyswajane przez rośliny, a my oszczędzamy czas wykonując dwie czynności w tym samym czasie.

Kalendarz prac

 

Wiosna. Na przedwiośniu należy przyciąć krzewy kwitnące w czerwcu, zaś krzewy, które kwitną wcześniej przycinamy od razu po przekwitnięciu. Późną wiosną przycinamy krzewy zimozielone, usuwając pędy uszkodzone przez mróz. Rabaty nawozimy i uzupełniamy warstwę ściółki.

Lato. Podlewamy nowo posadzone krzewy, zwalczamy chwasty i usuwamy przekwitłe pędy.

Jesień. Opadłe liście, które zasypują rośliny dywanowe należy usuwać, resztę pozostawiamy jako ściółkę użyźniającą glebę.

Zima. Przed zimą należy usunąć resztki chwastów i liści oraz okryć wrażliwsze krzewy odpowiednim materiałem chroniącym przed mrozami.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także