Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

drzewko bonsaiDrzewko bonsai jest egzotyczną, oryginalną i bardzo ozdobną rośliną, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ono bardzo dużo pracy, aby pięknie wyglądało i rosło. Najlepiej jest hodować go w płytkiej doniczce, lecz powoduje to, że zużywa sporo składników pokarmowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie nawozić drzewko i podlewać. Należy jednak pamiętać, że nawóz przed użyciem trzeba rozcieńczyć - to spowoduje, że łatwiej będzie drzewku go wchłonąć. Warto wiedzieć, że drzewka bonsai powinno się przesadzać mniej więcej co dwa lata. Jedną z najważniejszych rzeczy w pielęgnacji drzewka jest jego regularne przycinanie do odpowiedniej wysokości oraz usuwanie dolnych pędów.

Jakie kwiaty do domu?

storczykDobierając kwiaty do mieszkania, przeważnie kierujemy się ich wyglądem. Warto dowiedzieć się o konkretnych gatunkach czegoś więcej, gdyż może okazać się, że uda nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Okazuje się bowiem, że spora ilość roślin poza pięknym wyglądem może być także pożyteczna. Dowiedziono, że ponad 50 różnych gatunków roślin potrafi pochłaniać i neutralizować substancje toksyczne. Do najefektywniejszych i najpopularniejszych należą między innymi: bluszcze, które oczyszczają powietrze i pochłaniają formaldehyd; palmy, które pochłaniają substancje toksyczne (np. amoniak) i nawilżają powietrze; paprotki, dzięki którym uzyskujemy lepszy mikroklimat w pomieszczeniu, a także możemy usunąć formaldehyd.

Jak dbać o ciemierniki?

Ciemierniki warto mieć w ogrodzie, gdyż są to kwiaty zimowe i dzięki nim nasz ogród będzie pięknie wyglądał w tym na ogół mało atrakcyjnym dla niego czasie. Występują one w wielu różnych kolorach. Potrafią mieć barwę od białej, przez różową, purpurową, aż do żółtej, co świetnie kontrastuje z ich zimozielonymi liśćmi. Ciemierniki preferują miejsca zacienione, najlepiej blisko zbiornika wodnego o glebie żyznej, uprawianej, wapiennej, lekko wilgotnej i próchniczej. Warto wiedzieć, że kwiaty te kiepsko znoszą przesadzanie, dlatego wcześniej warto dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy je uprawiać. Ciemierniki zaczynamy sadzić wiosną. Dobrze czują się w pobliżu krzewów liściastych, gdyż chronią je przed wiatrem.

kwiat ciemiernikaŹródło: Wikipedia, Autor: Rasbak, Lic. CC-BY-SA 3.0

Zobacz także