Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pielęgnować astry?

Astry
Astry są to kwiaty, które warto mieć w swoim ogrodzie, gdyż ozdobią go nam nawet w okresie jesiennym, gdy większość roślin ma już za sobą najpiękniejszy okres. To wtedy właśnie astry zaczynają kwitnąć mieniąc się różnymi kolorami. Do najpopularniejszych odmian astrów, które możemy spotkać w ogrodach należą:

  • aster krzaczasty,
  • aster alpejski,
  • aster chiński,
  • nowoangielski.

Bez względu jednak na odmianę wszystkie astry preferują do życia miejsca nasłonecznione o glebie żyznej, przepuszczalnej i dobrze uprawianej. Należy również pamiętać, aby w okresie letnim regularnie i obficie je podlewać, gdyż bardzo szybko wysychają. Warto też unikać sadzenia astrów co roku w tym samym miejscu, gdyż może to wpłynąć negatywnie na długość ich kwitnienia. Astry są to kwiaty wieloletnie, ale mimo to co kilka lat obumierają. Dlatego ważnym zabiegiem jest odmładzanie tych kwiatów. Polega to na wykopaniu rośliny z ziemi, następnie oddzielenie młodych, zewnętrznych części kwiatu i z powrotem ich zasadzenie.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także