Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak pędzić rośliny cebulowe?

rośliny cebulowe
Rośliny cebulowe można nakłonić do wcześniejszego kwitnienia co nazywamy pędzeniem. Aby to osiągnąć należy posadzić cebule w misach gdy już zaczynają kwitnąć i umieścić je w ciemnym pomieszczeniu. Aby rośliny kwitły obficie i długo temperatura w pomieszczeniu powinna być dość niska. Zbyt wysoka temperatura spowoduje nienaturalne wydłużenie łodyg i szybkie przekwitnięcie kwiatów. Po opadnięciu kwiatów należy wynieść misy do inspektu. Różne gatunki pędzimy na rożne sposoby. Hiacynty można pędzić w wodzie pamiętając aby poziom wody nie wykraczał poza obręb piętki. Tulipany po 10 tygodniach w ciemności przenosimy do miejsca słonecznego lecz chłodnego. Narcyzy natomiast wymagają więcej światła i należy ustawić je na słonecznym parapecie gdy pędy wyrosną tuż nad ziemię.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także