Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak obudować drzewo, które rośnie w miejscu tarasu?

zdjęcie 1Nie wszyscy do wycinki drzew podchodzą z taką samą chęcią. Niektórzy zdecydowanie wolą zachować stare drzewa w swych ogrodach. Jednak co zrobić, kiedy drzewo rośnie tam, gdzie właśnie zaplanowaliśmy taras? Choć budowa tarasu jest wówczas nieco bardziej kłopotliwa niż normalnie – to drzewo można obudować i pozostawić. Trzeba jedynie zwracać uwagę, aby podczas budowy tarasu nie uszkodzić korzeni drzewa. Korzeni tych nie należy także przysypywać, ani przykrywać. Taras powinien zostać oparty na fundamencie punktowym, dzięki któremu pod pokryciem będzie zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza. Pokrycie tarasu nie powinno być bardzo szczelne, aby korzenie drzewa mogły swobodnie oddychać i aby w grunt mogła wsiąkać woda opadowa. Przy prawidłowo wykonanej obudowie – drzewo będzie rozwijało się w taki sam sposób, jak w każdym innym miejscu.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także