Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak nabyć działkę w ROD?

działkaRodzinne ogródki działkowe podlegają ustawie, w której istnieje jasno sprecyzowany zapis, iż działki nie są zbywalne. Oznacza to, że nie można ich sprzedawać. Można je jednak odstępować, jeśli właściwy Zarząd wyrazi na powyższe zgodę. Wówczas następuje przekazanie prawa do użytkowania parceli pomiędzy dotychczasowym jej użytkownikiem, a nowym. Owo przekazanie potwierdza PZD, do którego należy zdeklarować chęć przynależności. Aby stać się prawowitym działkowcem – konieczne jest uczestnictwo w kursie doszkalającym. Zwolnione z kursu mogą zostać jedynie osoby, które posiadają wykształcenie w kierunku ogrodniczym. Przy nabywaniu działki warto zadbać o sporządzenie pisemnej umowy cywilno – prawnej, w której określi się sposób przekazania oraz cenę działki.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także