Prace w ogrodzie - poradnik

Jak można rozmnożyć piwonię drzewiastą?

piwonia krzewiasta (fot. missouribotanicalgarden.org)Piwonia drzewiasta (piwonia krzewiasta) ma wiele zalet – jest bardzo długowieczna, pięknie kwitnie i pachnie. Jej łodygi częściowo drewnieją, a kwiaty wytwarza większe niż piwonie ogrodowe. Nie jest wymagająca – nie trzeba jej często nawozić (należy unikać nawozów azotowych), dobrze znosi suche warunki i mróz. Bardziej troskliwej pielęgnacji wymaga tylko zaraz po posadzeniu.
Niestety, łatwość rozmnażania do jej zalet nie należy. Rośliny rozsadza się trudno – można próbować wysiewu z zebranych, dojrzałych nasion. Jednak dobrze jest nasiona stratyfikować – przed siewem należy przekładać je warstwami wilgotnego piasku lub miału torfowego, w temperaturze 1-10°C.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także