Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak łatwo wykonać okap nad grillem?

grill z okapemGrill z okapem jest dużo praktyczniejszy, aniżeli zwykły grill otwarty. Za sprawą okapu dym jest odprowadzany ku górze i nie utrudnia biesiadowania nawet w czasie wietrznej aury. Takie grille są też dużo bardziej okazałe. Lepiej się prezentują i stanowią ozdobę ogrodu. Jednak z budową okapu jest sobie stosunkowo trudno poradzić laikowi. Ułatwieniem pracy może być skonstruowana uprzednio forma. Przeważnie posiada ona kształt ściętego ostrosłupa i można ją zrobić z blachy, sklejki lub drewnianych desek. Każdy inny materiał poza blachą trzeba na koniec oczywiście usunąć. Skonstruowaną formę pokrywa się warstwami zaprawy wtapiając w nią zbrojącą siatkę tynkarską. Warstwy kładzie się do momentu aż ścianki okapu nie osiągną przynajmniej 5 cm grubości. Z nakładaniem kolejnych warstw zaprawy trzeba czekać, aż podeschną poprzednie. Tak wykonany okap można ustawić na ściankach osłaniających palenisko.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także