Prace w ogrodzie - poradnik

Jak działa mikoryza?

ogródMikoryza to nic innego jak symbioza grzybów z innymi roślinami. W środowisku naturalnym wiele roślin korzysta w ten sposób z tego, co dają im grzyby. Mikoryza przyczynia się między innymi do zwiększania powierzchni chłonnej systemu korzeniowego, gdyż jej poszczególne części są bardzo cienkie, penetrują głębiej glebę, a w przypadku takich roślin jak rododendrony, borówki, wrzosy, które nie mają w ogóle włośników, grzybnia mikoryzowa pełni właśnie ich funkcję. Jej dodatkowe zalety to: ochrona roślin przed chorobami, zwiększenie odporności na suszę, a także na niekorzystne warunki atmosferyczne. Możemy kupić gotową szczepionkę mikoryzową, którą stosujemy na system korzeniowy krzewu lub drzewka tuż przed zasadzeniem go. Dzięki temu grzybnia zaszczepiona na korzenie, wchodzi w symbiozę z korzeniami i rozrasta się. Warto wiedzieć, że istnieje również możliwość zaszczepienia grzybni roślinom już rosnącym.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jakie narzędzia są niezbędne w ogródku?

narzędzia ogrodoweAby dobrze zadbać o nasz ogródek, niezbędne są odpowiednie narzędzia do pracy. Podstawowymi narzędziami, których nie może na pewno zabraknąć to: łopata i widły. Warto wiedzieć, że łopata powinna mieć kształt prostokątny, gdyż wtedy możemy wykopać równe doły. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu rośliny mają jednakowe warunki do wzrostu. Oba te narzędzia przydadzą nam się głównie do przekopywania ziemi, przy sadzeniu drzew czy krzewów. Każdy działkowiec powinien również zaopatrzyć się w sekator, który przyda się przy przycinaniu krzewów, żywopłotu, czy ścinaniu kwiatów. Przy pracach ogrodowych na pewno przyda nam się również norkros, dzięki któremu możemy kruszyć i spulchniać ziemię.

Zobacz także