Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak dobierać byliny na rabaty?

bylinyByliny powinno się dobierać w taki sposób, aby były jak najlepiej dostosowane do warunków panujących w ogrodzie. Na stanowiska słoneczne nie nadają się byliny o bujnym wzroście i dużych liściach. Będą one miały zbyt mało wody, aby rozrosnąć się odpowiednio, a duże liście sprawią, że przy zbyt intensywnym nasłonecznieniu będą one szybciej transpirować i więdnąć. Najlepiej wybrać takie byliny, które mają sztywne i srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne.
W zacienionych zakątkach ogrodu możemy natomiast posadzić byliny o dużych liściach. Świetnie odnajdą się na ciężkiej i wilgotnej glebie. Nie będą tu rosły natomiast te byliny, które mają większe zapotrzebowania na światło i małe liście.
Na mało wymagającą rabatę dobrze jest dobrać odporne odmiany, które rosną dobrze bez potrzeby pielęgnacji i są mało ekspansywne. Większość bylin wymaga dzielenia karp co kilka lat, jeśli nie mają miejsca do swobodnego rozrastania się. Mniejsze byliny, które dobrze radzą sobie w różnych warunkach to np. funkie (hosty) i piwonie. Jeśli decydujemy się na wysokie byliny, wybierajmy te, które nie wymagają podpór lub posadźmy je na tyle gęsto, aby mogły podpierać się jedne o drugie.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także