Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o żywopłot?

żywopłotŻywopłot w naszym ogrodzie może pełnić mnóstwo praktycznych funkcji, takich chociażby jak tłumienie hałasu, ochronę przed wiatrem, czy przed natrętnym zaglądaniem do środka. Dobrze utrzymany może pełnić funkcję eleganckiego ogrodzenia czy zamaskować istniejący płot, który nie spełnia naszych oczekiwań. Aby mógł spełniać należycie te wszystkie funkcje musimy o niego porządnie dbać. Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych żywopłotu zalicza się nawożenie, podlewanie oraz strzyżenie. Bez względu na to czy żywopłot jest wykonany z roślin iglastych czy liściastych należy nawozić go regularnie stosując do tego kompost lub specjalnie opracowane nawozy mineralne. Ważne jest, aby robić to trzykrotnie – wiosną kiedy rośliny rozpoczynają wzrost, w czerwcu oraz pod koniec lipca. Istotne jest też jego regularne podlewanie, zwłaszcza gdy rośliny są jeszcze młode. Zapewni nam to jego szybki wzrost oraz ochroni przed przesuszeniem.
Nie mniej ważną rzeczą jest oczywiście strzyżenie żywopłotu. Dobrym sposobem jest robienie tego dwuetapowo. Po pierwsze skracanie rozrastających się gałęzi, tak aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować w  koronie żywopłotu, a po drugie skracanie zewnętrznych gałęzi tak aby utrzymać żywopłot w pożądanej formie i rozmiarze.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także