Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o trawnik?

trawnikCoraz częściej jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu odpowiednio zadbać o swój ogród, ale to nie znaczy, że nie może on świetnie wyglądać. Oto kilka porad, jak utrzymać trawnik w doskonałym stanie przy minimalnym nakładzie pracy.

Wiosna (kwiecień-maj)

 • Koszenie. Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa zaczyna rosnąc szybko, drugie gdy przekroczy ona pożądaną wysokość o ok.1-2 cm. Po skoszeniu nie powinna być dłuższa niż 4 cm.
 • Nawożenie. Po zimie warto poprawić kondycję trawnika wieloskładnikowym nawozem o przedłużonym działaniu, tym sposobem osiągnie dużo lepszy wygląd w krótkim czasie.

 

Wczesne lato (czerwiec)

 • Koszenie. Trawnik należy kosić raz na tydzień. Jeśli ścinki trawy są krótsze niż 2 cm, nie używaj pojemnika do kosiarki. Pozostawione na trawie posłużą jako ściółka i naturalny nawóz. Jeśli skracasz trawę o więcej niż 2 cm używaj kosiarki, która  rozdrabniając ścinki przekształca je w nawóz.
 • Zwalczanie chwastów. Dobrze jest zastosować nawóz zawierający środek chwastobójczy, co ograniczy ich rozrost. Jeśli trawnik atakowany jest także przez mchy, można znaleźć preparat, który zawiera także środek przeciwko mchom. Jeśli połacie mchu są, małe można bezpośrednio spryskać odpowiednim preparatem.
 • Łyse place. Dobrze jest raz na jakiś czas zmienić miejsce zabaw dzieci, aby trawa miała możliwość pokrycia zadeptanego miejsca.

Lato (sierpień)

 • Koszenie. Regularne koszenie trawnika osłabia chwasty. W przeciwieństwie do trawy nie przestają one rosnąć podczas suszy i nie koszone mogą opanować cały trawnik. Nie ścinaj trawy poniżej 4 cm, podczas suszy to może narazić ją na uszkodzenia.
 • Nawadnianie. Nawet podczas suszy nawadnianie trawnika nie jest konieczne. Przyschnięta trawa po pierwszym deszczu wróci do poprzedniej kondycji, a ty zaoszczędzisz czas na podlewaniu sporej powierzchni.
 • Nawożenie. Przed jesienią należy zastosować jesienną mieszankę nawozową, jednak należy zwrócić uwagę, aby nie zawierała dużo azotu. Dobrze jest bowiem przyhamować wzrost trawy na zimę.

 

Jesień (wrzesień-październik)

 • Koszenie. Kontynuujemy koszenie, gdy jest ono konieczne. Można  także uzupełnić składniki mineralne podłoża nawozem bogatym w fosfor i potas.
 • Zbrązowiała trawa. Obumarłą trawę należy wyczesać z murawy, resztę odżywią jesienne deszcze.
 • Opadające liście. Liście pozostawione na trawie dłużej niż kilka dni powodują jej żółknięcie, należy je zbierać i kompostować. Pracę może ułatwić nam kosiarka rotacyjna z pojemnikiem oraz odkurzacz ogrodowy.

 

Zima (listopad-marzec)

 • Koszenie. W listopadzie należy starannie wygrabić z trawnika pozostałości mchu i resztek obumarłych roślin. Ostatnie koszenie wykonujemy podczas suchej pogody, wysokość cięcia powinna wynosić ok. 3-4 cm, ponieważ krótka trawa mniej narażona jest na choroby grzybowe. Pamiętaj, aby nie pozostawić skoszonej trawy na murawie!
 • Chroń trawnik. W zimie nie należy chodzić po trawniku, gdyż zamarznięte źdźbła trawy obumierają łamiąc się pod naciskiem. Podczas odwilży deptanie murawy sprawia, że zamienia się ona w błoto, co powoduje powstanie łysych placów.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także