Prace w ogrodzie - poradnik

Jak dbać o róże?

różeRóże to piękne kwiaty, które każdy chciałby mieć w swoim ogrodzie. Niestety nie są to rośliny, których pielęgnacja jest bardzo prosta. Do najważniejszych rzeczy o jakie musimy zadbać przy pielęgnacji róż są: podlewanie, dbanie o podłoże, nawożenie, usuwanie korzeni i ochrona przed szkodnikami. Róże są roślinami, które wymagają obfitego, niezbyt częstego podlewania, szczególnie w okresie letnim. Ważne jest, aby przy podlewaniu nie zmoczyć liści róży, gdyż może to doprowadzić do powstania różnych chorób. Kolejną istotną sprawą jest odpowiednia pielęgnacja podłoża. Róże preferuję ziemię pulchną i mocno napowietrzoną, dlatego tak ważne jest, aby po silnych deszczach spulchniać ziemię pod nimi. Najlepiej zrobić to poprzez ściółkowanie, które utrzyma odpowiednią strukturę ziemi oraz jej poziom wilgotności. Następnym etapem jest nawożenie róż. Robimy to tylko i wyłącznie nawozami wieloskładnikowymi w dwóch etapach. Pierwszy raz nawozimy na wiosnę, natomiast drugi raz pod koniec czerwca. Przy wyrywaniu korzeni należy pamiętać, aby wyrwać cały pęd, gdyż pozostawienie chociażby jednego spowoduje wyrośnięcie kolejnego. I ostatnia rzecz, ochrona przed szkodnikami. Jeśli chcemy, aby nasze róże pięknie rosły musimy dość często sprawdzać, czy nie zagnieździły się jakieś szkodniki. Jeśli tak natychmiast przystępujemy do ich usunięcia specjalnie do tego przystosowanymi preparatami.

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Zobacz także