Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o rośliny podczas upałów?

Oto kilka porad, w jaki sposób uchronić nasze rośliny przez upałem.

  • pomidoryW gorące dni podlewaj kwiaty raz dziennie. Nalej tyle wody, aby wypłynęła przez dolne otwory w doniczce.
  • Pomidory przykrywamy folią, aby nie zwiędły.
  • Kwiaty i rośliny rosnące na tarasie i w ogrodzie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W upalne dni ziemia bardzo szybko wysycha, a na wierzchu robi się skorupa. Aby tego uniknąć, przykryj ziemię warstwą trocin.
  • Używaj żelu do kwiatków doniczkowych. Żel znacznie dłużej niż ziemia zachowuje wilgoć.
  • Przenieś na dzień kwiaty w skrzyniach w zacenione miejsce.
  • Należy pamiętać, aby w upalne i słoneczne dni podlewać rośliny wcześnie rano, zanim wzejdzie słońce lub wieczorem, wówczas gdy jest obniżona temperatura. Podlewanie roślin w samo południe, w największy upał, mogłoby spowodować ich poparzenie. Jeśli masz system nawadniający w ogrodzie, ustaw go zatem na noc.
  • Jeśli jest wysoka temperatura, podlewaj kwiaty, rośliny i trawnik letnią wodą, ale nie całkiem zimną. Zbyt zimna woda mogłaby wywołać szok termiczny.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także