Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o ostrokrzew?

Ostrokrzew jest rośliną, która świetnie wygląda nawet w trakcie zimy, którą jest w stanie przetrwać bez większych problemów. Warto jednak mimo wszystko zabezpieczyć go jeśli nadejdzie ostra zima.  Jest to krzew, który uprawiany jest głównie w celach ozdobnych. Poza pięknymi, lśniącymi i ciemnozielonymi liśćmi, ostrokrzew cieszy oko swoimi krwistoczerwonymi owocami, które utrzymują się, aż do końca grudnia. Roślina ta nie wymaga specjalnego rodzaju gleby, jest w stanie przyjąć się praktycznie na każdym podłożu. Idealna jednak będzie dla niego ziemia żyzna i lekko wilgotna znajdująca się w miejscu słonecznym lub półcieniu. Ważne jest jednak, aby miejsce, w którym ma rosnąć ostrokrzew było osłonięte od wiatru. Jeśli chcemy, aby krzew ten rozmnażał się w naszym ogrodzie, należy posadzić obok siebie jego męski i żeński egzemplarz.

ostrokrzew

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także