Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o ogród latem?

ogród latemW okresie letnim kontynuujemy prace, które rozpoczęliśmy na wiosnę, pamiętając, że należy zapewnić naszym roślinom odpowiednią wilgotność.

Jedną z najważniejszych czynności, jakie należy w naszym ogrodzie wykonać w lecie to podlewanie. Podczas upałów woda paruje z gleby bardzo szybko, co grozi przesuszeniem roślin.

Należy pamiętać, aby nie podlewać ogrodu w dzień, kiedy nasłonecznienie jest największe. Grozi to bowiem poparzeniami liści i kwiatów powstałymi przez szybkie wyparowanie kropelek wody z rośliny. Podlewać najlepiej jest o zmierzchu lub o świcie wodą o zbliżonej temperaturze do panującej w otoczeniu. W ten sposób ograniczymy także parowanie wody z gleby.

Aby wzmocnić rośliny, możemy dodać płynny nawóz do wody, którą będziemy używać do podlewania.

Podczas podlewania ważne jest używanie odpowiedniej końcówki lancy. Powinna być regulowana, by umożliwić nam uzyskanie delikatnego strumienia, który nie będzie powodował wypłukiwania gleby spod roślin lub niszczenia liści czy kwiatów.

Pamiętajmy, że podlewając powinniśmy unikać zraszania liści, kwiatów, owoców czy pędów roślin, dlatego strumień, którego używamy nie powinien być bardzo rozproszony; powinien być zogniskowany na podłoże, ale nie zbyt mocny.

Latem możemy także nawozić rośliny, by dobrze przetrwały okres upałów. O tej porze roku należy stosować nawożenie dolistne tzn. opryski. Pamiętajmy, że nie należy nawozić dłużej niż do lipca, inaczej okres wegetacji i dojrzewania będzie niepotrzebnie przedłużony.

Jeśli na naszych drzewach owocowych zawiąże się zbyt dużo owoców, wskazane jest je przerzedzić. Możemy zrobić to ręcznie po tzw. świętojańskim opadnięciu zawiązków, czyli do końca czerwca. Dzięki temu zabiegowi unikniemy plonu zbyt drobnych i niesmacznych owoców.

W lecie staramy się ograniczyć używanie chemicznych środków ochrony roślin. Nie powinniśmy opryskiwać drzew ze względu na zbliżające się zbiory owoców. Lepiej uniknąć zbyt dużych ilości chemii pozostających na owocach.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także