Oczka wodne - poradnik

Jak dbać o oczko w ogrodzie?

oczko wodnePosiadanie zbiornika wodnego, który jest w równowadze biologicznej znacznie ułatwia nam jego pielęgnację. Zbiornik, w którym żyją rośliny i ryby wymaga jedynie minimalnej ingerencji człowieka.

Rośliny

Dzięki ich obecności w zbiorniku nie będzie zagrożenia zakwitu lub zbyt dużego rozrostu glonów. Rośliny zapobiegają rozwojowi glonów zużywając substancje organiczne, które inaczej zostały by przez nie wykorzystane. Ważne, aby pamiętać, że roślin wodnych nie można sadzić w zwykłej ziemi ogrodowej, gdyż uwalnia ona do wody duże ilości łatwo rozpuszczalnych składników mineralnych. Aby zahamować wzrost glonów, potrzebne jest podłoże, które stopniowo uwalnia substancje odżywcze. Istotne jest także ograniczenie dostępu światła do wody, gdyż jest ono potrzebne do rozwoju glonów. Dobrym rozwiązaniem, aby zacienić sadzawkę, jest posadzenie roślin pływających np. grzybieni białych, czyli tzw. lilii wodnych.

Ryby

Żywiąc się owadami i ich larwami przyczyniają się do ochrony roślin wodnych, na których te organizmy żerują. Oprócz tego odchody ryb użyźniają wodę. Wybierając ryby do sadzawki, należy zwrócić uwagę na ich kondycje fizyczną, aby nie przenieść do zbiornika żadnych chorób. Ciała ani łuski ryb nie powinny być uszkodzone, obecność czarnych lub białych plam może wskazywać na zakażenie grzybami pasożytniczymi. Zdrowe ryby powinny pływać prosto, nie być zbyt tłuste, ani osowiałe. Jeśli zachowanie którejś z ryb w sadzawce odbiega od reszty, należy ją wyjąć do wiaderka z wodą i ostrożnie obejrzeć. Przyczyną nietypowego zachowania może być zakażenie grzybem, objawiające się białymi kłaczkami na ciele. Środki chroniące ryby przed chorobami są szeroko dostępne w sklepach zoologicznych.

Latem ryby w sadzawce nie powinny być dokarmiane, świetnie radzą sobie zjadając naturalny pokarm, a ten sztuczny może tylko zaszkodzić gnijąc na powierzchni wody.

 

Zdrowa sadzawka

Aby ustaliła się równowaga biologiczna zbiornika, powinien mieć on wymiary co najmniej 1,8 x 2,5 m. Mniejsze zbiorniki wymagają częstszej ingerencji, a ich pielęgnacja jest trudniejsza.

Aby uzyskać przejrzystą wodę w sadzawce, należy obliczyć powierzchnię oczka z wyłączeniem półek brzegowych i zastosować się do poniższych wskazówek:

  • rośliny zanurzone - na 1 m? należy posadzić ok. 10 kęp roślin podwodnych. Można je równomiernie rozmieścić na dnie sadzawki, ale łatwiejszym rozwiązaniem jest pogrupowanie ich i włożenie do wody w specjalnych pojemnikach,
  • rośliny pływające - ich liście powinny pokrywać co najmniej 1/3 powierzchni stawu, aby nie dopuścić do rozwoju glonów,
  • ryby - aby nie zrobić zbyt dużego tłoku w zbiorniku, suma długości wszystkich ryb w stawie nie powinna przekraczać 45 cm na 1 m?.

 

Kalendarz pielęgnacyjny oczka wodnego

  • Wiosna. Sadzimy rośliny w nowych zbiornikach i uzupełniamy braki w tych już istniejących. Wyjmujemy stare i przerośnięte okazy i dzielimy na kilka mniejszych grup. Montujemy pompkę zanurzeniową w miejsce grzałki.
  • Lato. Ogławiamy i przycinamy rośliny, które tego wymagają. Jeśli pojawią się choroby lub szkodniki, należy natychmiast je likwidować. Uzupełniamy poziom wody podczas upałów. Usuwamy nitkowate glony nawijając je na tyczkę.
  • Jesień. Porządkujemy rośliny przed zimą, wyjmujemy pompę zanurzeniową i wkładamy na jej miejsce grzałkę. Podajemy rybom karmę bogatą w białko, aby mogły zebrać zapasy na zimę. W zimie ryb nie karminy. Przykrywamy zbiornik siatką o drobnych oczkach, aby zabezpieczyć go przed opadającymi liśćmi.
  • Zima. Opryskujemy rośliny, aby zlikwidować zimujące na nich myszce. Gdy staw zamarznie, dobrze jest zrobić w nim dziurę, aby mogły przez nią uchodzić trujące gazy powstałe na dnie sadzawki.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także