Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o mieczyki?

mieczyk
Mieczyki są jednymi z bardziej lubianych kwiatów, które sadzimy w naszym ogrodzie między innymi ze względu na ich piękny wygląd, dużą ilość kwiatków oraz łatwość pielęgnacji. Preferują one miejsca słoneczne i zasłonięte od wiatru o podłożu żyznym, bogatym w składniki pokarmowe, próchniczym i odczynie obojętnym. Mieczyki najlepiej sadzić jest pod koniec kwietnia, ewentualnie możemy to zrobić również na początku maja. Warto jednak wiedzieć, że zakwitną one dopiero w drugim roku po posadzeniu. Przy pielęgnacji mieczyków bardzo ważne jest ich nawożenie. Najlepiej robić to nawozem mineralnym wieloskładnikowym w okresie od maja do połowy sierpnia. Zabieg ten powinniśmy w tym przedziale czasowym powtórzyć dwa lub trzy razy. Na zimę bulwy mieczyków koniecznie musimy wykopać z ziemi i przechować do wiosny w chłodnym i suchym pomieszczeniu.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także