Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o mak wschodni?

Maki to bardzo popularne i charakterystyczne kwiaty, które często możemy spotkać w ogrodach. Osiągają one wysokość od 50 do nawet 120 cm. Mogą one występować w kolorze białym, łososiowym, różowym, brązowym, czerwonym, a nawet purpurowym. Mak sprawdzi się na rabatach, na trawnikach, ale również w prawie na kwiat cięty. Warto jednak wiedzieć, że zajmą nam w ogrodzie sporo miejsca. Mak wschodni preferuje miejsca słoneczne i dość suche, natomiast w przypadku podłoża nie ma szczególnych wymagań. Nie lubi jednak przesadzania, więc warto zastanowić się przed wyborem miejsca. Kwitnie on na przełomie maja i czerwca, około miesiąca. Sadzimy go z sadzonek korzeniowych w drugiej połowie lata.

mak wschodniŹródło: Wikipedia, Autor: Jerzy Opioła, Lic. CC-BY-SA 3.0

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także