Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o magnolię?

magnolieMagnolie są to krzewy i drzewa, które pięknie kwitną dużymi kwiatami ozdabiając nasz ogród i nadając mu romantycznego charakteru. Magnolie w zależności od odmiany występują w różnych rozmiarach oraz barwach od różowej aż do żółtej. Do ogrodów polecane są odmiany osiągające od 2,5 – 5 metrów wysokości. Większość odmian tej rośliny kwitnie jednak w podobnym okresie, czyli od kwietnia do maja, czasem kwitną ponownie pod koniec lata. Najlepszym miejscem do posadzenia magnolii jest miejsce słoneczne, osłonięte od wiatru i zaciszne. Podłoże powinno być próchnicze o lekko kwaśnym odczynie i przepuszczalne. Należy pamiętać, że po posadzeniu magnolii trzeba koniecznie wyściółkować ziemię torfem lub korą. Nawozimy ją nawozem wieloskładnikowym lub kwaśnym torfem. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest regularne jej podlewanie, zwłaszcza w okresie od maja do początku sierpnia.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także