Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o lilie wodne?

lilie wodneLilie wodne to rośliny, które na pewno przepięknie ozdobią nasze oczko wodne. Aby nadawały mu piękny wygląd i cieszyły nasze oko trzeba o nie odpowiednio zadbać. W trakcie wzrostu lilii, w okresie wegetacyjnym należy co sześć tygodni nawozić je poprzez umieszczenie na dnie torebki z wolno działającym nawozem. Bardzo ważne jest aby upewnić się czy nawóz nie uwalnia się zbyt szybko i nie zmienia koloru wody, gdyż może to dodatkowo grozić powstaniem glonów. W mniejszych oczkach wodnych powinniśmy co jakiś czas usuwać osad oraz rozłożone liście, natomiast w przypadku większych oczek nie robimy tego, gdyż dostarczają one dodatkowych składników pokarmowych roślinom. Bez względu jednak na wielkość oczka wodnego, wszystkie powinniśmy czyścić przed nastaniem zimy.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także