Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o irysy?

irysyIrysy to kwiaty, które mają dość szerokie zastosowanie, gdyż nadają się zarówno na rabaty, na ogrody skalne, jak i do oczek wodnych. Oczywiście możemy również uprawiać je na kwiaty cięte. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, iż występuje kilkaset gatunków irysów i możemy wybrać taki, który sprosta naszym oczekiwaniom. Irysy kwitną od początku wiosny aż do połowy lata. Warto wiedzieć, że w zależności od gatunku mają one różne wymagania. Irysy kłączowe, np. kosaciec (irys) bródkowy, kosaciec (irys) syberyjski wymagają miejsca słonecznego o podłożu przepuszczalnym, zdrenowanym, wilgotnym o kwaśnym lub obojętnym odczynie. Najlepiej sadzić je na początku wiosny, bądź pod koniec lata.

Irysy cebulowe (np. miecznik holenderski i irysek żyłkowany) preferują miejsca słoneczne, osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, próchniczym, przepuszczalnym i szybko nagrzewającym się. Najlepiej sadzić je od kwietnia do maja

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także