Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o hortensję?

hortensjeHortensja jest pięknym krzewem, który możemy hodować zarówno w doniczkach jak i posadzić w ogrodzie. Jest rośliną, która w ogrodzie potrafi kwitnąć od końca czerwca, aż do początków mrozów. Jest krzewem, który kwitnie na zeszłorocznych pędach, u której pąki kwiatów zaczynają pojawiać się w drugiej połowie lata, natomiast kwiaty dopiero w czerwcu bądź lipcu następnego roku. Dlatego tak ważne jest, aby nie usuwać po zimie zdrewniałych pędów z pączkami kwiatów. Hortensje występują w kolorze białym, różowym, czerwonym i niebieskim. Co ciekawe, jeśli zależy nam, aby kwiaty przebarwiały się na czerwono wystarczy zmienić podłoże na bardziej zasadowe, natomiast jeśli chcemy, aby kwiaty były bardziej niebieskie wystarczy zmienić odczyn podłoża na kwaśny. Ważne jest, aby przez czerwiec i lipiec nawozić Hortensje co 10 dni nawozami wieloskładnikowymi, ale rozcieńczonymi. Na początku września przestajemy krzew obficie podlewać i nawozić. Aby zabezpieczyć roślinę przez zimą należy wykonać ściółkowanie – torfem, korą lub liśćmi.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także