Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o glicynię chińską?

Glicynia chińska to pnącze, które ma piękne kwiaty skupione w grona i zwisające jak kiście winogron. Kwiaty podobne są do akacji, mają delikatny, przyjemny zapach i fioletowy kolor. Glicynia pięknie ozdobi mur czy altanę. Potrafi osiągnąć do 15 metrów wysokości. Warto jednak wiedzieć, że jest ona mało odporna na mróz, dlatego należy ją okryć na zimę. Glicynię sadzi się w miejscu osłoniętym od wiatru i słonecznym, w podłożu żyznym, wilgotnym i próchniczym. Jej pięknymi kwiatami będziemy mogli cieszyć się w maju i czerwcu, a czasem potrafi zakwitnąć po raz drugi na przełomie sierpnia i września. Uprawiając ją w cieniu, musimy liczyć się z tym, że niestety nie zakwitnie.

glicynie

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także