Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać o ciemierniki?

Ciemierniki warto mieć w ogrodzie, gdyż są to kwiaty zimowe i dzięki nim nasz ogród będzie pięknie wyglądał w tym na ogół mało atrakcyjnym dla niego czasie. Występują one w wielu różnych kolorach. Potrafią mieć barwę od białej, przez różową, purpurową, aż do żółtej, co świetnie kontrastuje z ich zimozielonymi liśćmi. Ciemierniki preferują miejsca zacienione, najlepiej blisko zbiornika wodnego o glebie żyznej, uprawianej, wapiennej, lekko wilgotnej i próchniczej. Warto wiedzieć, że kwiaty te kiepsko znoszą przesadzanie, dlatego wcześniej warto dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy je uprawiać. Ciemierniki zaczynamy sadzić wiosną. Dobrze czują się w pobliżu krzewów liściastych, gdyż chronią je przed wiatrem.

kwiat ciemiernikaŹródło: Wikipedia, Autor: Rasbak, Lic. CC-BY-SA 3.0

Jakie rośliny doniczkowe są trujące?

dracenaNiestety rośliny trujące mogą występować nie tylko w ogrodzie, dlatego przed wyborem kwiatów do domu powinniśmy dobrze się z nimi zapoznać. Tak jak istnieją rośliny, które potrafią oczyszczać powietrze, czy chłonąć toksyny, tak też istnieją kwiaty doniczkowe, które mają toksyczne działanie. Do najbardziej popularnych kwiatów trujących, które uprawiamy w doniczkach należą między innymi: dracena, filodendron, anturium, wilczomlecze, hoja, oleander i fikus. W zależności od gatunku różne części tych roślin są trujące i po ich uszkodzeniu wydzielają toksyczne soki. Jeśli posiadamy takie kwiaty w domu, powinniśmy przede wszystkim trzymać je z dala od dzieci oraz bardzo uważać przy ich pielęgnacji i przesadzaniu.

Jarzębina w ogrodzie. Jak o nią dbać?

Jarzębina jest drzewem, które na pewno ożywi nasz ogród. Jej pomarańczowe owoce na pewno będą pięknie wyglądać w promieniach słonecznych. Osiąga ona wysokość do 8-12 metrów i szerokość 4-6 metrów. Warto wiedzieć, że jarzębina jest drzewem, które dość szybko rośnie. Preferuje ona miejsca słoneczne oraz półcieniste o podłożu luźnym, próchniczym, gliniastym lub kwaśnym i torfowym. Będzie dobrze rosła zarówno na glebie lekko wilgotnej, jak i suchej. Powinniśmy jednak pamiętać, że jarzębina nie lubi zbyt dużej ilości wody, dlatego trzeba uważać przy jej podlewaniu. Pielęgnacja jarzębiny jest bardzo prosta, gdyż głównie skupia się na jej regularnym, niezbyt obfitym podlewaniu oraz usuwaniu uszkodzonych, chorych lub porażonych pędów.

jarzębina

Zobacz także